Török uralom

Tarhonya és papucs. A török uralom Magyarországon

Harc a török uralom ellen 

Mátyás halála óta nagy baj volt Magyarországon. A pénzt gyorsan elköltötték a nagyurak, a trónra egy magyarul sem beszélő, irányítható királyt választottak, a fekete sereget feloszlatták, a parasztokat addig zaklatták, amíg fel nem lázadtak, alig tudták leverni őket. Még nagyobb baj volt, hogy pont ekkor lett a török birodalom ura a világhódító terveket szövögető Szulejmán szultán, akinek hadserege 5-ször erősebb volt, mint a magyaroké. Ráadásul Magyarország nem számíthatott a német császár segítségére sem, aki a franciákkal harcolt.

Elveszett

A tinédzserkorú II. Lajos nem tudott sem pénzt, sem hadsereget gyűjteni. Szulejmán előbb Nándorfehérvár végvárát foglalta el, ezzel az ország védőpajzsa megsemmisült, majd 1526-ban megindult teljes seregével. Mohács mellett a túlerőben lévő, modern puskákkal felszerelt janicsársereg szétverte és legyilkolta az egész magyar kormányt, az uralkodót és akadálytalanul fosztogatott Budán. 

A 21. szülinapom már nem fog összejönni, szóval most már megkóstolhatom a bort?
A 21. szülinapom már nem fog összejönni, szóval most már megkóstolhatom a bort?

Mivel nem volt király, az aggódó nemesek nagyon örültek volna újra egy magyar uralkodónak, így meg is választották Szapolyai Jánost, aki a leggazdagabb volt akkor. De a főurak nem bíztak benne és inkább a nyugati szomszédot, a német császár tesóját, Habsburg Ferdinándot választották meg.

Sötét árnyak

Így rögtön két király is lett, akik egyelőre azzal voltak elfoglalva, hogy egymás területét próbálták elfoglalni. Ferdinánd természetesen bátyjától, a német császártól kapott segítséget, mire Szapolyai meg magát Szulejmánt hívta be az országba (nagy tévedés volt). Jöttek is a törökök, segítettek Szapolyainak megtartani a fél országot, közben pedig próbálkoztak Bécset is elfoglalni, de az túl messze volt, meg mindig jött a tél, amit a törökök nem szerettek. Amikor Szapolyai meghalt, fiára hagyta országát, amit kezdtek Erdélyi Fejedelemségnek nevezni. Szulejmán meg gyorsan kihasználva a helyzetet, elfoglalta Budát, és onnantól az ország már a harmadik részre is szakadt, amit úgy hívtak: a Hódoltság. Ferdinánd meg az osztrákok meg kezdhettek berendezkedni a védelemre.

Új védművek kellenek

Merthogy a régi, déli végvárakat mind elfoglalta a török, Horvátországtól a Balaton partjai mentén fel az északi hegyekig új várakat kellett építeni, megerősíteni, hogy az állandóan nyugat és Bécs felé támadó Szulejmánt megállítsák. Kelet felé, a Tiszán túl, Erdély évente adót fizetett a szultánnak, így őket békén hagyták. Az Alföld nagy része, majd a Dunántúl déli része, egy egyre szélesedő terület török megszállás alá került 150 évre.

Több hullámban ostromolták a várakat az oszmán seregek. Országos nagy öröm volt, amikor Egerben hosszú harcok után visszaverték az ostromlókat és megvédték a Felvidéket. 15 évvel később viszont az öreg Szulejmán Szigetvárat rohamozta meg, és a bátor Zrínyi Miklós végsőkig kitartó harca ellenére elfoglalta a várat. Mivel a szultán már a végső ostrom előtt meghalt sátrában, utódja és a Habsburg császár békét kötöttek.

Ez sokáig fog tartani

A következő 30 évben patthelyzet alakult ki. A várakra és a benne szolgáló végvári vitézek fizetésére alig volt pénz, pedig még a németek is rendszeresen küldtek segélyeket. A törökök viszont egyelőre Ázsiában harcoltak, úgyhogy csak fosztogatások, meg egymás várainak kisebb támadásai voltak békeidőben. Nyugat- Magyarországon reménykedtek, hogy a Habsburgok majd előbb-utóbb kiűzik a törököket, de erre még nem voltak képesek fegyverzetileg meg pénzügyileg sem.

Megnyílt az első gyrosos a bécsi kapunál

Közben pedig a törökök berendezkedtek a megszállt területeken. A templomokat mecsetekké alakították át (félholddal a tetejükön), és magas tornyokat építettek, ahonnan napi ötször kikiáltók énekelve figyelmeztették a kötelező imákra a muszlimokat. A magyar falvak földjei a szultáné lettek, hacsak ki nem osztotta azokat a lovas katonáknak, amíg hűségesek voltak hozzá, használhatták a földeket. A területet több részre osztották, amiket a pasák meg a bégek irányítottak, Budán sok pasa váltotta egymást. A jogi vitákat a kádi, azaz a bíró döntötte el az ide költöző törökök között, a vallási meg egyéb ügyekben pedig ahhoz fordultak, aki mindent tudott: a muftihoz (ő megnézte, hogy a Koránban mit írnak erről).

Nyilván, ha fenn akarták tartani a hadsereget, adót kellett szedniük a magyaroktól, a harádzsot (ebből lett a harácsol szavunk), de még a kapuadót is beszedték a jobbágyoktól. Azokon a területeken, ahonnan nem menekültek el a magyarok (az Alföld fele kiürült), ott a magyar földesurak is visszajöttek, és ők is beszedték a parasztoktól az adókat. Végvári vitézek kíséretében még a papok is beszedték a tizedet a falvaktól. Az elpusztult falvak helyére a század végén szerbek és más népek vándoroltak be, erősen fogyatkozott a magyarság.

Kücsük tepsziben a patlizsán

A törökök nemcsak katonáikat, kultúrájukat is elhozták Magyarországra. A basák kényelmes palotáikban a puha díványon elhelyezkedve, papucsot húzva lábukra elővették az ibriket (ivóedény) és a findzsát (csésze), amiből a forró, gőzölgő fekete levest (kávé) kortyolgatták, hozzá törökmézet ropogtatva. Lakomáikon finom birkahúst kevertek össze tarhonyával és zöldségekkel, szafttal, bográcsban készült pörköltet fogyasztottak. Étkezés után eljártak a törökfürdőbe, ahol a gőzölgő vízben pihentek, masszíroztatták magukat. Ezek a fürdők Budán a mai napig működnek. Az időjárás azonban, a hideg telek, az egészségtelen mocsarak kipárolgása nyáron a hódítóknak sem esett jól. A magyar népesség nem tért át az iszlám hitre, sok kapcsolat törökök és magyarok között nem volt. Erdélyből gyakrabban indultak Isztambulba követségek, melyek vitték az évi rendes adókat és ajándékokat a török portára.

Fényes szemöldökű pasa! Az erdélyiek még nem hozták az adót! - Micsoda! A lofatot az alfelükbe!

A századvégen nagy háború kezdődött, melyben ugyan a Habsburgok és a velük harcoló magyarok haditechnikában már fejlettebbek voltak, de a szervezetlen hadsereg miatt 15 év múlva a törökök tudtak újabb területeket szerezni. Az ország tovább pusztult, a Habsburg-magyar viszonyt tovább rontotta az, hogy az ország nagy része áttért a református hitre, míg az osztrákok katolikusok voltak, és a 17. században pedig nagy európai háborúk kötötték le a németek erőit Nyugaton.

MIKOR TÖRTÉNT? kb. 450 évvel ezelőtt

Oldd meg a tesztet!

Készülj!  © 2017 Vit Olivér 
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el