Caesar és Augustus: Róma, a császárság kezdete
Véres sasok: Caesar és Augustus, a római császárság kialakulása
Réges-régen, a római köztársaság már évszázadok óta fennállt, és egyre nagyobb lett. Ebből lett aztán baj. A katonák nem bírtak évekig harcolni, mert nem tudták a saját kis földjüket művelni. Ezért aztán jó ötlet volt egy profi hadsereget létrehozni, akik foglalkozásként végezték a harcot, majd ha kiöregedtek, veteránként földet kaptak.
"-A diplomám a kezemben, ezzel igazolom, hogy 20 évig szolgáltam!- "
Ebből viszont az lett a gond, hogy a kemény légiósok a hadvezérüket követték, lelkesedtek érte, hiszen ő osztotta ki a zsákmányból is a részt minden katonának. Ezért aztán a népszerű hadvezérek egymással is vetélkedni kezdtek- ennek az lett a vége, hogy Rómában egymást mészárolták a köztársaság tábornokai, kiirtva a fél szenátust is. Éppen csak elkerülte az egyik ilyen halállistás mészárlást az ifjú Julius Caesar, aki nem volt túl gazdag, de tehetségesen tudott szép beszédeket mondani, hitelekből hatalmas bulikat rendezni a népnek és hadvezérnek sem volt rossz meg bátor volt. Összebarátkozott egy akkor másik népszerű hadvezérrel, Pompeiusszal és egy római vállalkozóval, aki mindig kölcsön adott neki pénzt, Crassusszal. Hamarosan hárman kezdték irányítani a köztársaságot.
- Na, ezt nevezem én három férfi szövetségének!-
Caesar azonban nagyon vágyott valami szuper hódításra, így elment a mai Svájcba meg tovább Franciaország területére, ahol egy csomó gall törzs élt, és ezeket szépen mind megverte és elfoglalt egy óriási területet.
- Mindenféle -x-re végződő harcost le kellett győznöm, meg a hülye druidáikat is kergetni egészen Britanniáig!-
Pompeius meg otthon ült Rómában, de a rosszindulatú szenátorok addig suttogták a fülébe, hogy Caesar sokkal nagyobb sztár, mint ő, hogy a végén törvénytelennek mondta ki Caesar hódításait és Rómába parancsolta. Caesar persze tudta, hogy ez felér egy halálos ítélettel, katonái viszont 100%-ban kiálltak mellette, úgyhogy elindult haza Galliából és elkergette Pompeiust. Mindenkit megvert, Pompeiust Egyiptomban érte utol, de akkor már a fáraó, hogy bevágódjon Caesarnál, megölette.
Caesar ekkor találkozott Kleopátrával, akivel elég jól érezte magát. De dolga volt otthon, mert földet kellett adni a kiszolgált katonáinak, meg egy csomó munkanélküli, a városban nyüzsgő embernek. Rendbe rakta a pénzügyeket, meg a naptárt, és módszeresen kezdte megszüntetni a köztársaságot, viszont arra vigyázott, hogy magát királynak ne kiáltsa ki.
- Kicsit lecsippentünk februárból, de 4 évente majd lesz egy plusz nap és így stimmelni fog. -
Mégis nagy hibát követett el: sok ellenségének megbocsátott (mert nem akart vérfürdőt) és még testőröket sem tartott. Ezért aztán a fogadott fia Brutus meg a szenátorok addig szövetkeztek ellene, amíg aztán le nem csaptak rá és össze-vissza szurkálták a szenátusban, mert attól féltek, diktátorként fog uralkodni.
- Mondtam neked, hogy óvakodj március 15-től!
Mikor Caesar meghalt, az összeesküvőknek fogalmuk sem volt, hogy mentsék meg a köztársaságot. Caesar unokaöccse viszont, Octavianus, mikor megtudta, hogy sok pénzt örökölt a nagybátyjától, gyorsan hadsereget szervezett, és összefogva Antoniusszal, halomra gyilkolták a Caesar-elleneseket Rómában, leszámoltak Brutusszal és három részre osztották a birodalmat. Antonius azonban inkább utánozta Caesart, és Egyiptomban Kleopátrával élvezkedett, miközben Octavianus Rómában csak egyre erősödött. Egy újabb polgárháborúban aztán Octavianus maradt az egyetlen erős ember, 20 légiója volt, úgyhogy azt tehetett, amit akart. (Antonius meg Kleopátra öngyilkosok lettek). Cseles módon visszaállította a köztársaságot látszólag, de minden döntés az övé volt, viszont magát csak a szenátus elnökének hívta, a kis szerény.
Peace, tesó, peace!
Augustusnak nevezték, és szinte istenítették, mert legalább béke volt, így a földesurak meg a gazdag vállalkozók is nyugodtak üzletelhettek. Persze megtanulta a leckét: őt egész testőrgárda védte, Egyiptom a saját birtoka lett, hogy mindig legyen kenyér Rómában. Támogatta a családokat, biztatott mindenkit a házasságra. Otthon béke volt, viszont a légiókat hódítani küldte, egészen a Rajna meg a Duna folyóig, hogy jók védhető határokat szerezzen a birodalomnak. A Dunántúlt is ekkor csatolták a birodalomhoz, Pannonia néven.
Kérdések:
1. Mi lehetett a diploma, amit a katonák a szolgálat végén kaptak meg?
2. Mire mondták, hogy triumvirátus?
3. Melyik döntése előtt mondhatta (volna) Caesar, hogy a "kocka el van vetve"?
4. Melyik tisztsége mit jelentett Octavianusnak (Augustusnak)?
5. Mivel tudta biztosítani magának Octavianus a hatalmat?
MIKOR TÖRTÉNT? kb. 2100 évvel ezelőtt
TANKOCKA
Értékes ajándékokat nyerhetsz! Küldd a válaszodat hamar! (keresgélj a neten)
Hol harcolt Octavianus (Augustus) Caesar mellett még annak meggyilkolása előtt?
