A reneszánsz
Hogyan legyünk felnőttek? A reneszánsz Itáliában és Hunyadi Mátyás korában
A középkorban az emberek állandóan Isten haragjától rettegtek, és féltek a pokoli
szenvedésektől. De a reneszánsz korszakban már mást gondoltak magukról: az
ember Isten teremtménye, ezért hasonló Istenhez, és saját maga is alkothat
tökéletes dolgokat. A korabeli olasz városokban a művészek kezdtek büszkék
lenni műveikre, még ebben a világban élvezni akarták az életet, a hírnevet,
büszkén vállalni, hogy tehetségesek. Ezt a szellemi újjászületést nevezzük
reneszánsznak.

"Élj a mának"- szeresd a szép és jó dolgokat- ez lett a reneszánsz jelszava, ezért kezdték utánozni a régi görögök és rómaiak életmódját, építészetét is. Persze egészen új dolgokat alkottak. Firenzében, Velencében, Rómában a művészek szignózták képeiket, a polgárok szelfiket szerettek volna magukról, hogy aztán a díszes a lakásaik falára kirakhassák a róluk készült képeket. Azt tartják igazi reneszánsz embernek, aki mindenhez ért, mindenben tudós, kíváncsi, állandóan az élet titkait kutatja. Kényelmes palotáik mellé gondosan megtervezett virágos- és díszkerteket építettek, tájképeket festettek, az új technika segítségével 3d-s teret is tudtak ábrázolni.
Nézd meg, Niccolo! A távolban a képemen a vonalak egy pontba futnak össze! - De jó, Lorenzo! És ez milyen technika? - Perspektívának hívom.
Még a városaik alaprajza is a tökéletes kör vagy sokszög alapú lesz. Az uralkodók sem akartak elmaradottak lenni, ezért maguk is tanultak, verset írtak, festettek, majd szponzorálták a városaik tehetséges művészeit, így került egy-egy fejedelem udvarába Leonardo, Raffaello vagy Michelangelo. Ők már olyan bátrak, hogy kísérleteztek, az emberi testet boncolták (a papok tiltása ellenére), meztelen embereket festettek templomok falaira, stb.
"Szerkezet, mellyel vitorlázni lehet a levegőben, gyorstüzelő ágyúk, városok, melyben a szekereknek és a gyalogosoknak különböző szintek vannak..."
A középkor hirtelen cikinek és szégyenletesnek tűnik a reneszánsz ember számára. Gyorsan illemkönyveket írnak, megtanulnak késsel-villával enni, zsebkendőbe tüsszenteni, kezet törölni, elegáns bálokon táncolni, könyveket olvasni, a gyerekeiket taníttatni. Az olasz városokban az a kereskedő lesz a trendi, aki merészen vállalkozásokba fekteti a pénzét, kölcsönt vesz fel a bankoktól, könyvelést tanul és otthon már külön hálószobája van. A tudás terjedését a könyvnyomtatás feltalálása is segítette.
Gyűrű a csőrben
Az olaszoktól a reneszánsz a
franciákhoz, a németekhez is eljut, korán megismerik ezt az életérzést
Magyarországon is, mert Hunyadi Mátyás imádta a régi
görög meg római könyveket, ezért Firenzéből rengeteg nagy díszes Corvinát rendelt meg, amihez aztán Budán
egy nagy könyvtárat kellett építeni, hogy elférjenek.

Aztán Nápolyból eljött új felesége, Beatrix, aki nem akart a béna, vidéki, ciki Magyarországra jönni szórakozás nélkül. Ezért gyorsan magával hozta az egész reneszánsz zenekarát, udvari festőit, humoristáit, költőket, a szakácsait, cukrászokat, illemtanárokat, táncosokat, akrobatákat, és ezt Mátyás Budán meg a visegrádi palotában szívesen fogadta, meg más magyar főuraknak is ajánlotta, hogy a saját palotáikban rendezzenek be reneszánsz olasz konyhát, könyves-szobát. Visegrádon csatornázta a palotát meg vízvezetéket és fürdőket is létrehozott, cserépkályhák fűtötték a termeket, tavasztól őszig gyönyörű kertekből hozták a gyógynövényeket, sétáltak, az udvari rendezvényeken pedig folyt a bor (szó szerint a kútból).
Királykitalálók
Mátyás elvárta, hogy olasz történetírók megírják hősi tetteit, mint a római császároknak (olyanokat hazudtak, hogy Mátyás egy ókori római családtól származik), ezért persze szép ajándékokat kaptak.
"A római holló igazán szép és ősi állat, legyen ez a jelképe a római származásnak, Matthias uram, felség!"
Mátyás vicces meg bölcs mondásait is összeírták (állítólag álruhában járkált a nép között, de ezt is csak az ókori sztorikból vették át). Az udvarban Janus Pannonius latinul írt verseket, de később csalódott, mert Magyarországon nagyon sok főúr lenézte az olasz "bohóckodást" meg Mátyás újításait, és könyveket nem sokan olvastak, bár a király igyekezett a nemes srácokat olasz egyetemre küldeni. 1490-ben, Mátyás halálával egy időre leállt a reneszánsz kultúra terjedése, emlékül ma is áll a visegrádi palota udvarán a Herkules-kút, a király kedvence.
Kérdések:
- A polihisztor mit jelent?
- Mit jelképezett a kör közepén ábrázolt, széttárt karú és lábú ember?
- Milyen mai találmányokat álmodott meg Leonardo?
- A Corvinák kézzel írottak vagy nyomtatott könyvek voltak?
- Mi lett Janus Pannonius sorsa később?